Kwiaty cieniolubne

Poruszamy tu problemy związane z organizacją, sprzątaniem, tworzeniem przestrzeni domowej i ogrodów. Zapraszamy do dyskusji osoby zaangażowane w tworzenie własnej przestrzeni.
Awatar użytkownika
Krowka_muczka
Posty: 24
Rejestracja: 10 sty 2019, 16:31

Kwiaty cieniolubne

Post autor: Krowka_muczka »

Hej,

przed moim domem jest kawałek ogródka, po obydwóch stronach rosną ogromne sosny, pośrodku leży głaz a sprzodu rośnie cis. Miejsce jest mocno zacienione. Możecie mi podpowiedzieć co mogę tam zasadzić oprócz funkii? Chciałabym jakoś ładnie zagospodarować ten kawałek, to w końcu domowe wejście... a wygląda niedobrze, smutno i nieprzyjaźnie.
Awatar użytkownika
Janka77
Posty: 23
Rejestracja: 10 sty 2019, 16:38

Re: Kwiaty cieniolubne

Post autor: Janka77 »

Funkie to chyba najpiękniejsze cieniolubne roślinki. Ja przed wejściem do domu zestawiłam ze sobą kilka odmian funkii o różnych wielkościach i odcieniach, pięknie to wygląda! Żeby rabata zyskała na delikatności dodałam na jej brzegach żurawkę, która występuje w rożnych kolorach i ma drobne urocze kwiatuszki.
Awatar użytkownika
Kalanss
Posty: 32
Rejestracja: 15 kwie 2019, 4:48

Re: Kwiaty cieniolubne

Post autor: Kalanss »

Nawet nie wiecie jak się cieszę, że wpadłam na ten wątek! Niestety w ubiegłym roku zabiłam wiele roślin przez brak wiedzy o ich pielęgnacji i tym roku nie chce tego powtórzyć. Miałam sporo czasu zimą na dokształcenie się i już wybrałam do swojego ogrodu kilka roślin a z Waszego polecenia kupie też funkie. W ogrodzie mam też kilka roślin, które wymagają szczególnego traktowania, bo też nie za dobrze zniosły ubiegłoroczną pielęgnacje. Zastanawiam się jakie Biopreparaty mogłyby mi pomóc w ich uratowaniu. Polecicie mi jakieś?
Awatar użytkownika
lenka77
Posty: 234
Rejestracja: 08 sty 2020, 16:48

Re: Kwiaty cieniolubne

Post autor: lenka77 »

Paprocie, hortensje (dadza rade), fuksje, begonie czy cyprysy
Awatar użytkownika
Zalia
Posty: 66
Rejestracja: 11 cze 2019, 12:32

Re: Kwiaty cieniolubne

Post autor: Zalia »

Nie wiem czemu tak wiele osób sieje w cieniu trawnik. Trawnik w cieniu rośnie kiepsko i dobrze jest w tym przypadku postawić właśnie na rośliny cieniolubne, które będą rosły znacznie ładniej oraz nie będą wypierane przez chwasty.
Są to na przyklad:
konwalia majowa,
gajowiec żółty
oraz funkia występująca w wielu odmianach o różnych barwach liści.

W sytuacji w ktorej chwastów w trawie macie naprawde wiele, polecam skontaktowanie się z tym sklepem:
https://sklepdlaogrodu.pl/pl/c/Zwalczan ... ow/2281573

Powinni doradzić odpowiednie metody działania na chwasty.
Awatar użytkownika
helerka
Posty: 43
Rejestracja: 31 mar 2020, 8:46

Re: Kwiaty cieniolubne

Post autor: helerka »

Możesz się do mnie odezwać w prywatnej wiadomości to co nieco mogę Ci doradzić. Na kursie https://www.proedukacja.edu.pl/florystyka jak byłam to nauczyłam się sporo nie tylko tego jak robić ozdoby i bukiety z kwiatów, ale także o samych kwiatach mam sporą wiedzę.
Awatar użytkownika
kapra
Posty: 48
Rejestracja: 15 lip 2020, 10:31

Re: Kwiaty cieniolubne

Post autor: kapra »

A rośliny miarodajne? Macie jakieś doświadczenie? Pytam głównie o to - https://www.gardenowo.pl/sadzonki/rosliny-miododajne
Po prostu nie mam niczego w takich klimatach, ale czy rzeczywiście to fajnie wygląda w sezonie? W sumie to głównie zależy nam na tym. Możecie pokazać jakieś foto, na którym widoczny jest efekt?
Awatar użytkownika
Angelor
Posty: 22
Rejestracja: 23 lut 2020, 17:42

Re: Kwiaty cieniolubne

Post autor: Angelor »

A ja zastanawiałam jak dbać o kwiaty domowe. Szczególnie jeśli chodzi o jesienno-zimową porę roku. Zawsze w tym czasie większość doniczkowych roślin mi marnieje. Szukałam różnych wskazówek jak je pielęgnować właściwie i znalazłam na tym blogu https://4naturesystem.com/pl/blog/bid-1 ... omowe-zima . Są tu bardzo istotne porady, które może także Wam się przydadzą.
Awatar użytkownika
Angelor
Posty: 22
Rejestracja: 23 lut 2020, 17:42

Re: Kwiaty cieniolubne

Post autor: Angelor »

Ja też będę chciała kupić kwiaty ogrodowe zarówno takie cieniolubne jak i takie, co lubią słońce. Chyba jednak zdecyduję się na oferty z portalu ogłoszeń, ponieważ w ten sposób można trafić na całkiem przyzwoite ceny. W sklepach zawsze jest dużo drożej. Zresztą sami się przekonajcie i sprawdźcie. Zdarza się też, że ktoś sadzonki oddaje zupełnie za darmo. Albo chce się wymienić na inne.
Awatar użytkownika
milena
Posty: 79
Rejestracja: 01 kwie 2019, 10:12

Re: Kwiaty cieniolubne

Post autor: milena »

To, że jest tam cień nie oznacza, że nic tam nie urośnie. Są nawet rośliny kwitnące, które lubią takie miejsca. Tawułka, tojad, wawrzynek, rododendron, konwalie - wybór jest ogromny. Zależy co lubisz. Popatrz w tym sklepie https://domisad.pl/catalog/rosliny-ozdobne-set - mają ogromny wybór roślin ozdobnych. Wśród nich bez problemu znajdziesz te, o których wspomniałam. I pewnie dużo więcej :)
kapryś

Re: Kwiaty cieniolubne

Post autor: kapryś »

Ja mam tylko sansewerie. Ale skorzystam z waszych porad, bo przydałoby mi się parę roślinek na ścianę, na którą nie dociera światło słoneczne.

hp f370 tusze
ODPOWIEDZ