Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Dobre rady o zdrowiu i samopoczuciu - opisujemy sposoby domowego leczenia, jak i apteczne preparaty. Polecamy produkty, jak i ostrzegamy przed niedobrymi suplementami. Żyj zdrowo! Dołącz do nas
Pięknaaledziwna

Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Post autor: Pięknaaledziwna »

Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?
Najpierw powinno się do psychologa czy do psychiatry? Depresja..
Awatar użytkownika
Zenna
Posty: 87
Rejestracja: 12 mar 2019, 8:53

Re: Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Post autor: Zenna »

Hmm, w sumie to nie wiem, wydaje mi się, że przy depresji to do psychologa, ale z drugiej strony leki na depresję to chyba wypisuje już psychiatra , a nie psycholog.
Wiesz co, wydaje mi się, że najlepiej umów się na konsultację u lekarza np. w formie wideo,teraz takie czasy, że lepiej się w ośrodkach zdrowia nie pojawiac, i po prostu pogadasz, powiesz co i jak i lekarz Ci wyjasni, albo od razu zasugeruje czy wypisze leki.
Tutaj :arrow: https://psychomedic.online/ jest ogólnopolska strona zrzeszajaca psychologów i psychiatrów z różnych miast, którzy świadczą właśnie wideo konsultacje, wiec najrozsądniej wg mnie umówić się właśnie w takim miejscu.

Intuicyjne, z domu możesz wszystko ogarnąć i pare chwil masz wizyte umówioną, łaczycie się na wideo i pytasz o co chcesz.
A leki na e-recepcie spokojnie możesz dostać jak okażą się potrzebne.
Awatar użytkownika
Igienka
Posty: 68
Rejestracja: 07 sty 2020, 10:40

Re: Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Post autor: Igienka »

W zasadzie nie wiem, psychologo kojarzy mi się z lekkimi sprawami a psychiatra już z lekami i taki bardziej pro.
Ja byłam tu: https://wdobrymkierunku.com/ - to psycholog w Gliwicach w sprawie depresji i cały czas chodzę i jestem zadowolona ze wsparcia, ale w sumie nawet wcześniej nie myślałam o psychiatrze.

Dałyście mi teraz do myślenia :roll:
Łukasz43

Re: Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Post autor: Łukasz43 »

Takie chyba najprostsze rozróżnienie - psycholog nie przepisuje leków. Wiele osób łączy terapię u psychiatry i psychologa, gdzie przy wsparciu takich środków jak trittico mogą uzyskać faktycznie dobre efekty. Warto sprawdzić, bo może to Wam bardzo pomóc.
Żerka

Re: Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Post autor: Żerka »

Wydaje mi sie ze to powinien lekarz stwierdzić. Jeśłi ktoś wz okolic Torunia to bardzo dobry psycholog jak i psychiatra jest w przychodni Nasz Lekarz. Warto tam zajrzeć ,można też zadzwonić i o wszystko spytać telefonicznie. Z pewnością umówią konkretną wizytę.
Awatar użytkownika
Marcysia
Posty: 167
Rejestracja: 22 sie 2019, 12:44

Re: Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Post autor: Marcysia »

Psychoterapia połączona z farmakoterapią może wiele zdziałać. Przed wyborem psychologa warto o niego popytać, sprawdzić opinie, w Łodzi dobrych specjalistów mają w PsychoMedic, tutaj https://psychomedic.pl/psychiatra-lodz/ można się do nich zapisać online.
Awatar użytkownika
tempurka
Posty: 189
Rejestracja: 15 lip 2019, 16:59

Re: Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Post autor: tempurka »

Zależy o kim mówimy... jeśli to dzieci czy młodzież mają problemy emocjonalne czy z zachowanie to wówczas polecam zgłosić się do ośrodka przy Centrum CBT w Warszawie - https://cbt.pl/bezplatne-porady-dla-dzi ... ntrum-cbt/ . Tutaj są porady udzielane za darmo w ramach NFZ, także na pomoc mogą liczyć rodzice czy nauczyciele. Jest to nowy model pomocy, ale bardzo fajnie że się pojawił
Awatar użytkownika
mama_kama
Posty: 269
Rejestracja: 15 cze 2019, 10:40

Re: Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Post autor: mama_kama »

Tak naprawdę psychiatra to sprawdza się po to by wypisać nam receptę na leki. To psycholog może nam pomóc skutecznie, podczas sesji i rozmów. Gdzieś też czytałam o tlenoterapii. Która w depresji jest dość skuteczna. Są teraz takie koncentratory jak Oterapia, które dają możliwość korzystania z terapii tlenem w domu. Może warto spróbować?
DorotaŚ19845

Re: Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Post autor: DorotaŚ19845 »

Sprawy związane z psychologiem i psychiatrą zawsze budzą w jakimś sposób wstyd i nikt nie chcę się przyznać, że z takiej pomocy korzysta. A co w przypadku kiedy ktoś cierpi z powodu zaburzeń seksualnych takich jak kompulsywne zachowania?. Ja z takimi zaburzeniami się zmagam od wielu lat i długo zwlekałem i rozpadły się przez to moje dwa małżeństwa. Dopiero rok temu zgłosiłem się do https://www.narozdrozu.eu/ i dopiero tu mi pomogli dojść do ładu.
lakoń

Re: Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Post autor: lakoń »

Zależy od problemu... we wstępnej fazie choroby czy uzależnienia wydaje mi się, że lepiej psycholog, kiedy jest już poważniej i trzeba zastosować w leczeniu leki - wówczas psychiatra. Jeśli potrzebujecie wsparcia w zakresie leczenia np. depresji, to polecam wam ośrodek https://virtus.bialystok.pl/osrodek-lec ... -depresji/ - z pomocy tamtejszych specjalistów korzystała moja kuzynka cierpiąca od 2 lat na depresję. Udało im się bardzo dobrze jej pomóc - leczenie depresji trochę trwa, ale kuzynka zyskała naprawde nieocenione wsparcie w walce z tą trudną chorobą.
kawką

Re: Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Post autor: kawką »

Dla mnie bardzo ważne jest to, że wy chcecie się leczyć, niezależnie od tego jakie macie problemy, chcecie się leczyć. Odpowiedni gabinet psychologiczny poznań wam pomoże, znajdzie z wami problem, wskaże a raczej pomoże w znalezieniu drogi. Wierzę, że prędzej czy później dojdziecie psychicznie do ładu i składu.
Wieńczka

Re: Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Post autor: Wieńczka »

Psychiatra przepisuje leki. Z psychologiem rozmawiasz o swoich problemach i w ten sposób próbujecie zmienić twoje życie. Ja miałam depresję i zdecydowałam się na pomoc psychologa online. Znalazłam świetną poradnię https://wetalk.pl, pani psycholog bardzo mi pomoga, obecnie jest mi dużo łatwiej funkcjonować.
Jacekś17

Re: Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Post autor: Jacekś17 »

Takich przychodni online jest obecnie bardzo dużo. Faktycznie psycholog może pomóc. Jednak warto też samodzielnie pracować nad sobą. Ciekawe metody daje aktywność fizyczna, która pomaga w wytwarzaniu hormonów szczęścia. Czytałem też, że w wielu przypadkach zaleca się nawet tlenoterapie. Na https://24medyczny.pl/kategoria-produkt ... ory-tlenu/ jest nawet dostępna oferta na takie urządzenia tlenowe do użytku w domu. Myślę, że najważniejsze jest by samemu starać się z tego wyjść. Bo inaczej żadne leczenie nie przyniesie efektów.
Łukasz21

Re: Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Post autor: Łukasz21 »

Przede wszystkim należy porozmawiać z rodzicami jeśli jestem jeszcze młodą osobą. Jeśli chodzi o depresję to powinniśmy zgłosić się do specjalistów takich jak lekarz psychiatra i psycholog. Połączenie tych dwóch lekarzy najlepiej rozwiąże problem i pomoże przezwyciężyć depresję.
Tośka21

Re: Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Post autor: Tośka21 »

Jeśli nie jesteście pewni co do tego, co będzie najlepsze dla Was, to po prostu wybierzcie się w sprawdzone miejsce, gdzie przydzielony zostanie Wam odpowiedni terapeuta. Wiem, że w https://psychomedic.pl/psychiatra-lodz/ możecie liczyć na najlepszą opiekę, dlatego też koniecznie już teraz się tam umówcie na wizytę!
Sójka

Re: Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Post autor: Sójka »

To naprawdę zależy od tego jak cały problem wygląda. My z naszym dzieckiem na całe szczęście zdecydowaliśmy się bardzo szybko na konsultacje, u nas ukazał się autyzm. Teraz pomaga nam autyzm terapia dzięki której idziemy powoli na prosto. Mogę szczerze przyznać, że wiedzą pod jakim kontem działać aby było dobrze.
anić

Re: Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Post autor: anić »

Ja poszłam do psychologa, z powodu depresji miałam straszne problemy z tym by, np. wstać z łóżka. Sytuacji nie poprawiało to, że pracuję zdalnie i sama ustala sobie godziny pracy, więc zdarzało się, ze cały tydzień nie mogłam zmusić się, by iść do pracy, albo chociaż ubrać się w coś innego niż piżama. Gdy miałam "dobre dni" to mobilizowałam się do pracy i w jednym takim "dobrym dniu" zapisałam się do psychologa. Poszłam do Ambulatorium Psychologii Klinicznej Psychoterapii i Psychoedukacji Danuty Jaskólskiej https://www.psycholog-bydgoszcz.net/kontakt.html w Bydgoszczy. Tam miałam terapię, która okazała się bardzo skuteczna. Rozmawianie o problemie ze specjalistą jest bardzo pomocne, ja dzięki temu, że tam poszłam i chodziłam na terapię, jestem teraz zupełnie innym człowiekiem. Zaryzykuje stwierdzenie, że jestem szczęśliwa :).
baśd

Re: Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Post autor: baśd »

Ja wciąż chodzę do psychiatry. Mój stan wymagał leczenia farmakologicznego, obecnie już nie jestem na lekach, ale nie mam także nawrotu choroby. Leczę się w prywatnym gabinecie psychiatrycznym, u dr. Urszuli Sadłowskiej http://psychiatria.waw.pl/pl-pomoc.html w Warszawie. O tym lekarzu mogę powiedzieć same dobre rzeczy, pani dr jest bardzo profesjonalna, sympatyczna, ale też i kompetentna. To jaki ogrom pomocy od niej dostałam, jest niesamowite, dzięki niej i sobie, bo naprawdę pracowałam nad sobą, obecnie czuję się lepiej niż nigdy wcześniej.
Tośka21

Re: Kiedy psycholog a kiedy psychiatra?

Post autor: Tośka21 »

Otóż to. Liczy się w końcu w dużej mierze fakt, jak duże wsparcie psychologiczne możecie otrzymać w danym miejscu. Mnie najbardziej przekonują sprawdzone kliniki, takie jak chociażby https://psychomedic.pl/psychiatra-lodz/ Warto już teraz tam zajrzeć i samemu przekonać się, dlaczego tyle osób właśnie w ten sposób najszybciej wraca do formy.
ODPOWIEDZ